Lee Jun Ki Romania

Interviu Harper China

View previous topic View next topic Go down

Interviu Harper China

Post by aluca on Tue Apr 08, 2014 11:15 pm

Harper's Bazaar(China) – Interviu Aprilie 2014
 [You must be registered and logged in to see this image.]
Dl. Stralucitor Lee Joon Gi
Adevarata iubire presiune la zero
Nu mai sunt bineveniti barbatii importanti, care au facut o data femeile sa se simta inferioare, sa renunta la ego-ul lor pentru a-i iubi. Femeile devin din ce in ce mai de suces, independente si increzatoare. Noi nu vrem un iubit sa ne priveasca de sus, noi vrem un tovaras, bland, grijuliu si plin de umor, la fel ca Lee Joon Gi, care ne da energie cu zambetul sau. El, care poarta un zambet bland, devine faimos in intreaga Asie, parcurgand un drum lung, de la un curajos ratacitor singuratic, tanar ambitios, maturizandu-se intr-un sincer si grijuliu om luminos. El a spus ca succesul perfect este acela de a avea o familie fericita. Acesta este Lee Joon Gi, Dl. Baiat dragut intr-o noua etapa. Zero presiune, caldura precipitata.
  Zambetul bland a fost intotdeauna marca sa.
[You must be registered and logged in to see this image.]
Au trecut 10 ani in drumul sau de actorie, de la zambetul fermecator si ochii frumosi ai baiatului floare din filmul 'King & the Clown', la grijuliul tata care isi salveaza fiica de unul singur in populara drama 'Two Weeks'.
 El este Lee Joon Gi, faimos in Asia din 2006, bazandu-se doar pe cateva mesaje weibo si pe personalitatea draguta, el are peste 12 milioane de urmaritori weibo.
 De la difuzarea dramei 'Two Weeks', Lee Joon Gi a capturat inimile multora cu imaginea unui tata curajos si bland, in fuga pentru iubire. El a devenit in ochii telespectatorilor purtatorul de cuvant ca Dl Baiat dragut. Lui i-a fost data o noua porecla: “Domnul Stralucitor”.
 Curiozitatea noastra: Ce se ascunde sub zambetul sau care poate incalzi inima unei femei?
Pe scena, el este megastarul care isi cucereste fanii cu zambetul sau bland si cald. In afara scenei, el este baiatul dragut care va pune un sacou pe colega sa de sex feminin pentru a-i tine de cald. Zambetul lui este cea mai buna arma a sa, eliminand toate barierele, spargand toata gheata, stres gratuit pentru oamenii din jurul sau.
 Viata nu a fost lina pentru acest om care vine de la Gyeongsang do. Inainte ca faima sa-i creasca, Lee Joon Gi a lucrat ca ospatar intr-un pub, ca spalator de masini, ca insotitor la un club de billiard, ca ajutor in bucatarie etc…muncind cate 10 ore pe zi. El a trait in pod, uneori fara o masa decenta pentru a-si umple golul din stomac, nu a sunat acasa mai bine de un an, a esuat in peste 200 de auditii…in ciuda a toate acestea, el nu a renuntat la speranta. La acea vreme, 'Ladies of the Palace' era difuzata, si seful clubului de billiard l-a intrebat pe angajatul Lee Joon Gi, “Vei aparea pe viitor la televizor?”.
„Desi eram epuizat, am zambit si i-am raspuns, Voi aparea in timp util, va rog sa asteptati cu rabdare Domnule.”
Omul cel mai atractiv este acela care traieste mereu cu speranta.
Lee Joon Gi bate peste 1000 de oameni intr-o auditie in 2005, pentru o oportunitate de performanta. A pus pe scena cu succes personajul 'Gonggil'. Cu toate acestea, pentru el ca om, cea mai mare realizare este aceea de a fi impreuna cu cei dragi, cu o familie calda, iubitoare si armonioasa ca a sa.

Un adevarat om puternic nu este o bucata de piatra
Pe data de 30 martie 2006, filmul 'King & the Clown' a spart recordul de 12,3 milioane de telespectatori in Coreea, plasandu-l pe locul intai al box office-ului din Coreea, depasind recordul filmului coreean. Succesul si faima au venit cu o neintelegere grava. Asta a fost o perioada cand Lee Joon Gi primea doar oferte de roluri feminine, iar din exasperare se incuiase in casa.
“Am castigat de asemenea inimile multor fani de sex feminin cand aveam 20 de ani si am inventat un anume trend. Dar aratatul bine este insuficient pentru mine. Sa te bucuri de mare popularitate din cauza aspectului cuiva, este o ofensa pentru un actor.”
 El nu a fost prins in propria emotie pentru mult timp, a inceput din nou dupa o scurta adaptare. In 'Fly Daddy' a fost un elev de liceu cu o inalta calificare in artele martiale. El a facut o trecere in drama periculoasa de actiune 'Time Between Dog and Wolf' sub forma unei identitati complicate, cu emotii complexe. 
El a aparut cu o imagine matura, echilibrata si increzatoare dupa 2 ani de serviciu militar. El a spus, “Noi trebuie sa fim curajosi, sa nu devenim vulnerabili prin atacuri usoare!”
 Pentru fanii care trec prin momente grele, incurajarea lui Lee Joon Gi este plina de umor si inteligenta “Impacheteaza toata nefericirea si trimite-o in spatiu”. Si “Fii fericit” este concluzia lui standard pentru toate salutarile.
 Un barbat puternic nu este obligatoriu o bucata de piatra, nici nu este invincibil.Cu toate acestea, el trebuie sa aibe o inima puternica  pe care se poate baza femeia sa. S-o incurajeze, cu brate puternice s-o imbratiseze. Un om cu adevarat puternic este cu siguranta unul cu o inima blanda. Puterea reala se afla in caldura din inima.

Intrebari&Raspunsuri

Ti-a fost teama sa pleci de acasa pe cont propriu in adolescenta?
Am fost destul de speriat, dar cred ca ar trebui sa incercam intotdeauna si sa facem fata provocarilor. Sunt o persoana foarte concentrata. Daca imi pun toata atentia pe o chestiune, voi uita de restul problemelor, asa ca pot depasi orice dificultati as avea. In plus, am avut un fizic puternic si niciodata nu am lasat spiritul sa moara, asa ca am fost destul de popular la locul de munca.
 Care sunt cele mai mari dificultati pe care le-ai intampinat si cum le-ai depasit?
Intotdeauna exista dificultati, de exemplu, viata a fost grea pana atunci. Din moment ce mi-am ales aceasta cale, nu am vrut sa le cer bani parintilor mei. Am esuat in nenumarate auditii, am fost inselat si am fost folosit de…La acea vreme, toate acestea m-au dus in agonie, in fine, au fost din cauza a ceea ce eram si de aceea am devenit mai puternic si mai matur. Am fost in masura sa-mi depasesc dificultatile bazandu-ma pe optimismul meu si dorinta de a face fata problemelor.
 Te-ai gandit vreodata sa renunti? Cum ai continuat?
Am parcurs un drum lung si mult timp a fost investit. Nu ar fi meritat sa renunt acum. Pe baza acestei convingeri am perseverat pana acum. Intr-un cuvant, am transformat o criza intr-o oportunitate. Invatam din problemele mele si inaintam spre scopul meu. Intotdeauna mi-am spus mie insumi: Nu privi inapoi, gandeste la ceea ce va urma, priveste inainte.
 Ce ar trebui sa facem in situatii dificile, care este sugestia ta?
Invata cum sa traiesti, incearca sa intelegi modul cum traieste fiecare. Nu te distanta de oamenii din jurul tau in vremurile bune sau rele, aminteste-ti mereu de unde ai inceput. Invata sa devii intelegator si simpatic fata de altii, tinde sa devii moale si agil.
 Cum te-ai schimbat de la eliberarea din armata?
Gandirea mea s-a schimbat. Ca barbat, ar trebui sa am o cariera, sa predau un sondaj de viata satisfacator, sa traiesc serios varsta de 30 de ani.
 Cel mai mare succes este de a proteja fericirea familiei
Familia este ceea ce Lee Joon Gi apreciaza cel mai mult. Bunica lui a trecut in nefiinta acum 11 ani, era un nimeni atunci, si-a transformat singura avere lasata in urma de catre bunica sa, un adept al credintei~~un colier cruce, intr-o pereche de cercei. El i-a purtat zilnic in timpul filmarilor de la 'Hotel Venus' pentru a-i jeli moartea. Lee Joon Gi cu greu mentiona despre familia sa in interviuri, pana si oamenii din cartierul sau nu stiu faptul ca el este fiul vecinului lor. El a spus ca un om matur este cineva care ar trebui sa stie cum sa-si protejeze familia, mai putina expunere - mai multa pace pentru familia sa.
 Lee Joon Gi se uita dupa roluri romantice dupa implinirea varstei de 30 ani. Si tanjeste dupa propria dragoste. Nu este in “aspectul societatii” atunci cand vine vorba de dragoste, iubirea reciproca este cea mai importanta. Lasandu-se coplesit de regretele tineretii, el a chicotit ca si-a pierdut tineretea cu doar cateva experiente de dragoste. 
 Daca exista cineva pe care il iubesc, voi rasplati dragostea mea cu imbratisari si grija. In ochii lui, nimic nu va clatina pozitia familiei sale din inima lui, nici macar cariera. ‘Desi cariera si talentul sunt foarte importante, de o familie mi-a fost dor toata viata mea. Cat de fericita este viata mea depinde foarte mult de cat de armonioasa si fericita imi este familia.’

In drama ‘Two Weeks’ , Lee Joon Gi a fost distribuit ca “unul care refuza sa se miste atunci cand este calcat in picioare, cineva care este mai rau decat un vierme” Jang Tae San. El infrunta furtuna pentru fiica sa, gasind un motiv pentru a trai ca un tata care candva a trait ca un gunoi. Toate acestea i-au dat lui Lee Joon Gi un impact profund.
‘Aceasta drama m-a condus in cautarea unei familii. Cred ca voi trai cea mai buna viata din cauza dragostei! ’
 Ai putea cauta o iubita in China?
Personalul niciodata nu rateaza sa ma intrebe acest lucru de fiecare data cand vizitez China, cum sunt chinezoaicele? Le plac foarte mult. De fapt, pentru 2 oameni care se iubesc, ceea ce este cel mai important este cealalta persoana, limba si nationalitatea nu sunt chiar asa importante.
 Care este primul lucru pe care il observi la o fata?
kkk, Ma voi uita in primul rand la ochii ei, imi plac fetele cu o pereche de ochi frumosi.
 Esti o persoana romantica?
Cred, ca sunt. De fapt, ceea ce este important nu este de a creea o atmosfera romantica, ci s-o pastrezi mereu in minte. De dimineata cand te trezesti pana seara la culcare, ea ramane in inima ta. Intotdeauna sa impartasesti din nimicurile zilnice cand nu poti fi cu ea. Cred ca este important sa aibe o astfel de inima.
 Vei gati pentru iubita ta?
Eu pot gati, practic, orice fel de mancare coreeana. Daca as avea o iubita, as dori sa gatesc diferite paste italiene, insotite de vin rosu. Imi place sa gatesc, imi place sa-i vad pe altii bucurandu-se de mancarurile mele, chiar daca acestea nu sunt iubitele mele. Cand ma voi casatori sau voi avea o prietena, ea va fi in bucataria mea de acasa.
 Ce intelegi prin blandetea unui barbat? Cum ar trebui femeile sa obtina un Domn Stralucitor asa ca tine? 
Acest lucru este foarte important, trebuie sa ne gandim intotdeauna si sa empatizam cu ele. Pe de alta parte, ca barbat, este greu atunci cand trebuie s-o facem. Un barbat slab pare indecis. Cu alte cuvinte, acelasi lucru se aplica si la femei. Unul trebuie sa invete sa fie mai atent si sa-i arate partenerei multa dragoste. Desigur ca este nevoie de mult efort pentru a realiza acest lucru. Cat despre mine, voi da tot ce am mai bun pentru a deveni un barbat care sa-si poate face femeia fericita, sa fie in siguranta si linistita!
 Ti-ai pierdut vreodata cumpatul cu o fata?
Cred ca inainte multi baieti si-au pierdut cumpatul cu fetele. Nu sunt unul care isi pierde cumpatul cu usurinta. Pentru inceput de vreo 3-4 ori, mi-as exersa retinerea si as incerca sa comunic cu ea. As continua sa incerc, sa creez o atmosfera buna. Oricum, daca aceasta incercare va esua cu prietena mea sau pur si simplu nu ar putea functiona si ea nu se va schimba in bine, atunci imi voi pierde cumpatul. Dar ar fi doar o scurta izbucnire. Bineinteles, n-as tine un razboi rece pentru mult timp, dupa ce am clocotit la foc mic. I-as explica de ce am fost furios pe ea si mi-as cere scuze. Prin urmare, ar trebui sa stapanim unele tactici intr-o relatie, in caz contrar ar putea fi obositor pentru ambele parti.
 Cum o sa-ti manevrezi argumentele si contradictiile intr-o relatie?
Cred ca unul ar trebui sa faca un pas inapoi intr-o cearta. In ceea ce ma priveste pe mine, nu as vrea sa dureze prea mult timp, asa ca as incerca sa gasesc o modalitate pentru a pune capat cat mai curand posibil. Daca barbatul va sti motivul din spatele furiei ei, ar sti ce vrea ea, atunci nu va fi un argument.
 Din punctul de vedere al unui barbat, care este capatul liniei in iubire? Cand ai dori sa luati o pauza?
Am avut despartiri neplacute. Capatul de linie este atunci cand ambele parti sunt extenuate. Cand nu mai exista nici o afectiune unul fata de celalalt, si nu mai conteaza cat de mult ati incercat, cand va simtiti obositi. Ii voi spune direct ei, desi imi va rupe inima. De dragul amandurora, acest lucru ar putea fi cea mai buna decizie.
 Cumva Domnul Stralucitor prefera fetele care vor lua initiativa? Ce se intampla daca nu ai sentimente pentru ea?
Lee Joon Gi: HaHaHa, cred ca in schimb voi face mai multa introducere. Ca un tip bland, trebuie sa-mi exprim dragostea cu grija si treptat. Pentru cineva pentru care nu as avea sentimente, cred ca o voi respinge fara menajamente, avand in vedere sa n-o ranesc, deoarece ea ar putea avea de suferit din cauza respingerii mele. Prin urmare, va trebui sa am grija pentru a-mi exprima respingerea intr-un mod solemn.
 "Afectiunea" este senzatia de zero presiune in 'Relatiile de dragoste' 
Ca unul care este nascut in Coreea Busan Gyeongsang do, Lee Joon Gi nu are caracteristicile tipului de baiat din orasul sau natal: barbatii din Gyeongsang do nu sunt foarte vorbareti si nu le place sa se exprime. Cu toate acestea, tipul din fata noastra are intotdeauna un zambet stralucitor, oferind altora sentimentul de a fi cufundat in vant de primavara.
‘In trecut, de asemenea nu a fost usor pentru mine sa ma exprim. Cu toate acestea, dupa venirea mea la Seoul, am descoperit ca un zambet cald este cel mai bun mod de a lasa pe altii sa te accepte.’
 Isi uita de multe ori statutul sau de ‘celebritate’, si cu atentie ia in considerare opinile si sentimentele celor din jurul lui. Odata a avut un argument fata de personalul hotelului pentru a merge sa-si vada fanii. ‘Este necesar pentru mine sa merg pe langa ei (fani), asa cum ei m-au asteptat.’ De asemenea, el a mai mentionat ‘Daca voi intalni un manager/management care face lucrurile dificile pentru fani, ii voi da acestuia o lectie. In inima lui un om ar trebui sa aiba un sentiment de umilinta si recunostinta.’ Uneori, atunci cand el se plimba pe strada, el se va gandi ‘Noi actorii ar trebui sa oferim telespectatorilor vise, sperante, ceva care sa miste inimile lor si sa reflecte cu privire la un lucru.’ 
El este cu adevarat un tip care actioneaza cu o inima sincera, iar in schimb primeste adevarata intentie de la altii.
Din atat de multe cuvinte si fraze, Lee Jon Gi foloseste cuvantul ‘tovarasi’, pentru a-si descrie fanii.
‘Fanii pentru mine sunt ca si membrii de familie. Fiind o celebritate si o figura publica, fanii au fost cel mai mare suport si putere. Credinta lor in mine mi-a dat o motivatie nelimitata si o forta motrice. Uneori, sunt ca si parintii mei, iar alteori sunt ca si iubitele mele. Sper sa pot fi modelul lor, si la fel ca acum, ne vom completa reciproc unul pe altul si vom merge mai departe impreuna.’
 De asemenea, el va raspunde la diferite tipuri de intrebari puse de cititori in timpul interviului: de la lunga suferinta a mamelor cauzata de copii rebeli; la superiorii/liderii care simt ca acestea sunt nepotrivite; pentru acele tinere fete care nu stiu ce sa faca pentru a mentine o relatie stransa cu ceilalti.
In ceea ce priveste porecla pe care fanii lui i-au dat-o cu afectiune, ‘Domnul Stalucitor’, lui chiar ii place. El a spus ca, ‘caldura’ le da oamenilor sentimentul de a fi indragostiti.
 ‘Pentru a lasa pe altii sa se simta confortabil alaturi ca frate mai mare, asta este exact genul meu de persoana.’
Ca si formele luminoase pe care razele soarelui le da atunci cand patrunde prin frunzele verzi, Lee Joon Gi a spus razand.
‘A sti cum sa gandesti profund, cum sa ai grija de altii, cum sa muncesti din greu, cum sa oferi multumiri, sa observi cu grija, sa ai o mare stima de sine, sa mentii pasiunea, sa nu-ti fie teama de esecuri – Acestea sunt cele 8 moduri ale mele de a-mi controla gandirea.’
El a spus ca este foarte simplu, desi plin de iubire tanjesc dupa dragoste. Aceasta este persoana obisnuita, Lee Joon Gi.

In opinia ta, intre prietenie si iubire, care este mai importanta?
Am multi prieteni si multi dintre ei se simt foarte confortabil cu mine si adesea imi spun problemele lor. Daca m-as indragosti, iubirea va avea o importanta mai mare in viata mea. Prietenia este de asemenea foarte importanta, dar probabil as avea o preferinta mai mare pentru o femeie decat pentru o prietena. Hahahaha.
 Prima impresie pe care le-o dai oamenilor este caldura, hai sa vorbim putin despre secretul tau de a-i obtine pe ceilalti.
Mai intai de toate, dezleaga-ti nodurile din inima ta (scapa de prejudecati si gandurile negative) si foloseste-ti initiativa de a saluta primul, vorbeste cu ceilalti, fii un bun ascultator si raspunde in mod corespunzator. Indiferent daca este vorba de o persoana sau un grup de persoane pe care le intalnesc, va trebui sa le acordam o atentie mai indeaproape si grija. Eu cred ca nimeni nu v-a respinge un ascultator. Priveste in ochii lor mai des. Probabil, acest lucru ar putea fi secretul.
 Cum ii deschizi inima unei personae care a fost ranita?
Cand eram mai tanar,am fost de asemenea ranit, si prin urmare, am incercat sa actionez puternic.  Inima mea ridicase unele ziduri de aparare. In fine, fusesem o persoana ce se ghemuise singur intr-un colt intunecat. Acum stiu cum sa inteleg si sa empatizez cu altii care au avut experiente similare. Prin urmare, inima plina de compasiune si simpatie ar putea da caldura altora. Aceasta ar putea fi cheia pentru a-i deschide inima unei personae, si de asemenea tot acesta este modul cu care mi-as trata prietenii.
 Cand ai varsat lacrimi cel mai recent?
Odata, cand am vorbit cu familia mea si am inceput sa plang brusc pentru ca nu vorbisem de mult timp. In trecut, inima mea s-a axat pe munca si mi-am neglijat familia. Mai tarziu, mi-am rezervat mai mult timp pentru a fi cu familia mea. In timp ce ne vorbeam unul altuia despre sentimentele noastre, s-au vazut lacrimi in ochii nostrii de multe ori. Probabil, multe alte persoane s-au confruntat cu aceasta experienta. Cand suntem tineri, parintii si fratii nostri sunt ca si muntii fara sa se observe, si cresc treptat mai mari, iar noi avem nevoie de ei.
 Crezi ca un barbat ar trebui sa verse lacrimi?
Lee Joon Gi: Daca o persoana sufera in singuratate, pastrandu-si durerea si rana in inima tot timpul, acest lucru poate creste povara din mintea si inima persoanei. In loc sa-si afiseze un aspect puternic si sa nu-si poata exprima adevaratele sentimentele, s-ar putea plange la fel de bine ca si cand cineva ar vrea sa planga. Lacrimile unui barbat sunt pretioase. Varsand lacrimi ocazional te va ajuta in cele din urma sa fii o persoana cu presiune zero.

Tradus si editat in engleza - cwng@JGfamily ,
co-tradus in engleza - Elizabeth Wong de la Jgfamily
Tradus si editat in romana – Aura Ionela si Adriana

aluca
Traducător
Traducător

Data de inscriere : 2012-10-05
Varsta : 38
Localizare : Bucuresti

View user profile

Back to top Go down

Re: Interviu Harper China

Post by corina007 on Wed Apr 09, 2014 12:11 am

Multumesc , Adriana! Superb!!!!

corina007
Administator
Administator

Data de inscriere : 2012-02-26
Varsta : 49
Localizare : Bucuresti

View user profile

Back to top Go down

Post by ciresar on Thu Apr 17, 2014 10:21 pm

Citind acest interviu,eu l-as numi mai bine "Domnul Luminos",caci stralucirea te poate fascina pentru o vreme ca mai apoi sa devina obositoare,dar lumina iti va da mereu un sentiment de caldura si confort.Cred ca el este o astfel de persoana confortabila pentru cei din jurul lui.

ciresar
Membru
Membru

Data de inscriere : 2013-03-05

View user profile

Back to top Go down

Post by Sponsored content Today at 6:06 pm

Sponsored content

Back to top Go down

View previous topic View next topic Back to top